CZYM JEST BITCOIN?

Podziel się

Bitcoin (BTC) to waluta cyfrowa stworzona do obrotu cyfrowego, bez żadnych ograniczeń, bez względu na odległość między uczestnikami transakcji. Dzięki sieci Bitcoin każdy może przesłać pieniądze osobie z drugiego krańca Ziemi bez żadnych pośredników. Bitcoin jest generowany przez moc obliczeniową prywatnych (i coraz częściej firmowych) komputerów z całego świata. Jest to pierwsza i najbardziej popularna kryptowaluta na świecie. Już obecnie funkcjonuje jako środek płatniczy w tysiącach sklepów i puntów usługowych na całym świecie. Powszechnie określany jest mianem waluty przyszłości. W Wall Street Journal można przeczytać, że Bitcoin to „największa rewolucja w świecie finansów od 500 lat„. To jedna z wielu pozytywnych opinii mediów na temat tej waluty.

Co wyróżnia Bitcoina na tle innych walut?

Bitcoin może być używany do transakcji internetowych i stanowi idealny substytut standardowych walut jak złotówki, euro czy dolary. Nie ma żadnej naczelnej organizacji, która kontroluje sieć BTC. Czyni to Bitcoina niepodatnym na kontrole przez systemy wielkich banków. W przeciwieństwie do standardowych walut, Bitcoin nie jest podatny inflację. Wręcz przeciwnie – ekonomiści twierdzą, że jego wartość będzie ciągle rosła.


Kto stworzył Bitcoina?

Twórcą oprogramowania jest anonimowy naukowiec działający pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Mimo ciągłych prób ustalenia tożsamości twórcy, dotychczas to się nie udało. Jego celem było stworzenie elektronicznego systemu płatności opartego na matematycznej weryfikacji prawidłowości transakcji. Stworzył walutę, która jest poza kontrolą jakichkolwiek organów centralnych i jest przesyłana elektronicznie z puntu A do B, znajdującego się w dowolnym miejscu na Ziemi – natychmiastowo i bez pośredników.

Kto drukuje Bitcoiny?

Nikt. Ta waluta nie jest fizycznie drukowana przez bank centralny gdzieś w podziemiach, tak by nikt nie mógł policzyć ile tak naprawdę jej jest. Nikt nie może manipulować Bitcoinem tworząc swoje własne zasady, ani dodrukować więcej kiedy będzie go brakowało lub wycofać go z rynku, jeśli będzie za dużo.

Zamiast tego, Bitcoin jest wytwarzany cyfrowo, przez otwartą społeczność. Proces wytwarzania Bitcoina nazywany jest „kopaniem”, dla analogii ze złotem (Bitcoin nazywany jest złotem internetu). Odbywa się to przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów podpiętych do rozproszonej sieci, do której każdy może dołączyć w dowolnym momencie. Ta sama sieć zajmuje się również przetwarzaniem transakcji wykonywanych przy użyciu Bitcoina.

Czyli nie mogę mieć nieograniczonej ilości Bitcoinów?

Dokładnie tak. Protokół, który sprawia, że Bitcoin działa, decyduje o tym, ze łącznie może zostać wykopanych tylko 21 000 000 BTC. Nigdy nie będzie ich więcej. Jednakże Bitcoina można podzielić na części dziesiętne, zwane „satoshi” (1 BTC = 100 000 000 satoshi), wiec z pewnością starczy go dla wszystkich zainteresowanych.

Co jest rdzeniem Bitcoina?

Konwencjonalne waluty miały mieć poparcie w złocie lub srebrze. Teoretycznie powinniśmy móc wymienić papierowy banknot na złoto (praktycznie jest to niemożliwe, ponieważ parytet złota został zniesiony).

Bitcoin nie jest oparty o złoto. Jest oparty o formułę matematyczną i zadania wykonywane przez moc obliczeniową komputerów. Na całym świecie ludzie korzystają z oprogramowania, które używa matematycznej formuły do generowania BTC. Protokół Bitcoina jest darmowy i dostępny dla wszystkich. Ma również otwarty kod, aby każdy mógł zweryfikować czy oprogramowanie robi to co do niego należy.

Charakterystyka Bitcoina:

1. Jest zdecentralizowany

Sieć BTC nie jest kontrolowana przez żadną nadrzędną organizację. Nawet oprogramowanie służące do kopania i przetwarzania transakcji jest częścią sieci gdzie wszystkie podpięte komputery pracują razem. Dzięki temu nikt nie będzie narzucał polityki monetarnej. Nie ma także możliwości, by ktokolwiek zarekwirował Twoje Bitcoiny. Nawet jeśli część sieci zostanie wyłączona z jakiegoś powodu, przepływ BTC będzie dalej zachowany.

2. Jest anonimowy

Użytkownicy mogą mieć kilka portfeli BTC i nikt nie połączy ich z żadnymi imionami, adresami czy innymi danymi osobowymi. Jednakże…

3. Jest całkowicie transparentny

Bitcoin przechowuje szczegóły każdej pojedynczej transakcji jaka kiedykolwiek została wykonana w sieci. Możemy je sprawdzić w serwisie będącym częścią sieci BTC – Blockchain.

Każdy może zobaczyć ile dokładnie BTC zostało przekazane z jednego adresu na drugi, ale nikt nie może sprawdzić do kogo należy dany adres.

4. Jest szybki

Możesz wysłać środki w dowolne miejsce na Ziemi, a one będą tam dosłownie w kilka minut.

5. Jest odporny na inflację

Można powiedzieć, ze Bitcoin jest przeciwieństwem inflacji. Jak już wiesz, nikt nie może dodrukować BTC, a ilość Bitcoinów, jaką można wykopać regularnie maleje.
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *