CZYM JEST PROOF OF STAKE I MASTERNODES?

Podziel się

PoS jest inną drogą osiągnięcia konsensusu przez sieć. Wciąż jest to algorytm i pełni te same funkcje co PoW, jednak sposób w jaki to robi jest nieco inny.

Po raz pierwszy idea to została ogłoszona publicznie na forum bitcointalk a pierwszymi kryptowalutami, które go wykorzystywały stały się Peercoin, ShadowCash, Nxt, BlackCoin, NuShares/NuBits, Qora oraz NavCoin.

W odróżnieniu od PoW, gdzie algorytm wynagradza kopacza, który pierwszy rozwiąże zagadkę matematyczną, w PoS twórca nowego block’u jest wybierany spośród sieci, w zależności od kilku czynników, m. in od ilości środków (jednostek danej kryptowaluty) posiadanych w swoim portfelu – jest to nazywane “stake”.

Metoda wykopywania bloków metodą PoS opierająca się o czas i fundusze. W prostych słowach im dłużej będę przetrzymywał monety na portfelu tym więcej bloków wykopię oraz monet zdobędę. Wysokość i częstotliwość nagród za block jest obliczana na podstawie wagi, na którą wypływają przede wszystkim ilość monet na portfelu oraz czas od ostatniej nagrody. Im większa nasza waga tym częstsze i większe nagrody będziemy otrzymywać.

PoS jest także bardziej przyjazny “zwykłym użytkownikom”, ponieważ nie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, a jedynie włączonego portfela. Jest także znacznie bardziej ekologiczny od PoW, ponieważ kopanie PoS nie zużywa tyle mocy obliczeniowej co PoW. PoS wymaga jednak zgromadzenia odpowiedniej (im więcej tym lepiej) ilości monet a komputer musi działać 24h/7 aby waga mogła rosnąć.


Niektóre kryptowaluty wykorzystujące PoS posiadają także Masternodes. Węzeł MN wzbogaca całą sieć o nowe funkcje m.in natychmiastowe i bardziej anonimowe transakcje. W ogromnym skrócie MN działa na tej samej zasadzie co PoS jednakże wymagają one ulokowania większej ilości tokenów w portfelu (wiążą się także z większą nagrodą).
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *