CZYM JEST PROOF OF WORK?

Podziel się

Jest to protokół, którego główną funkcją jest zapobieganie atakom DDoS (ang. Distributed Denial of Service, rozproszona odmowa usługi) – atak, polegający na wysyłaniu nieprawidłowych zapytań, które prowadzą do zajęcia wszystkich wolnych zasobów komputera lub sieci.

Proof of Work (PoW) istniał już przed Bitcoinem, i sposób działania został po raz pierwszy opublikowany przez Cynthia Dwork i Moni Naor już w roku 1993, natomiast termin “proof of work” został rozpowszechniony przez Markusa Jakobsson oraz Ari Juels w dokumencie z roku 1999. To właśnie ten protokół umożliwił w 2008 stworzyć system Bitcoina ponieważ umożliwiał rozproszony konsensus bez potrzeby pośredników.

Tradycyjne metody płatności odbywają się za pomocą pośredników takich jak Visa, PayPal czy banki. Wszyscy wiemy jak to działa: Wysyłamy przelew do kolegi Michała, bank pobiera z naszego konta 100 PLN i powiększa saldo Michała o kwotę 100 PLN. Problem w tym, że wszystko powierzamy pośrednikowi i musimy mu ufać w 100%. Żyjemy w czasach gdy organizacje zaufania publicznego tracą zaufanie. Powiedzenie “masz to jak w banku” jest nieadekwatne do tej instytucji i co najwyżej może oznaczać pewne koszty i prowizje.

Stworzeniu Bitcoina przyświecała idea aby móc przekazywać sobie wartość z dowolnego miejsca na świecie bez konieczności korzystania z pośredników. Jednak skąd algorytm ma wiedzieć, że wysyłamy komuś pieniądze jeśli żaden urzędnik nie przebija pieczątki na dokumencie?

Wszystko dzieje się za pomocą mocy obliczeniowej komputerów, która jest wykorzystywana do obliczenia wysoce zasobożernych i skomplikowanych danych (transakcji), które łączone są w bloki będące częścią rozproszonej księgi głównej zwanej blockchain.

Obliczanie tych bloków danych z informacjami (np. transakcjami) nazywamy kopaniem – “mining”

Jak to wygląda w praktyce?:

  1. Transakcje są grupowane w tzw. bloki.
  2. Kopacze weryfikują czy transakcje w każdym z bloków są prawidłowe. Aby tego dokonać miner musi rozwiązać trudne i zasobożerne obliczenia – proof of work.
  3. Pierwszy, który rozwiąże tę zagadkę otrzymuje nagrodę (block reward).
  4. Zweryfikowane transakcje są przechowywane w blockchainie (rozproszonej księdze głównej)

Kluczowym elementem układanki jest fakt, że poprawne rozwiązanie obliczenia jest bardzo trudne i wymaga dużej mocy obliczeniowej, natomiast jego poprawność jest łatwa do zweryfikowania przez sieć. Wszyscy kopacze w sieci konkuruję ze sobą aby być pierwszym, kto prawidłowo rozwiąże problem w zamian za co otrzymają nagrodę (block reward).

Inną popularną metodą kopania jest Proof of Stake (PoS).
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *