CZYM SĄ KRYPTOWALUTY?

Podziel się

kryptowaluty-_Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – czym są kryptowaluty. Żyjemy w erze informacji, a kryptowaluty to właśnie zakodowana informacja, za pomocą której możemy przeprowadzać transakcje bezgotówkowe. Tak samo jak tradycyjnych walut, np. PLN, tak i kryptowalut możemy używać do wymiany, jednak zostały one specjalnie zaprojektowane do wymiany elektronicznej. Jest to możliwe dzięki kryptografii, czyli odpowiedniemu szyfrowaniu, które ma na celu zabezpieczanie transakcji oraz kontrolę nad tworzeniem nowych jednostek kryptowaluty.

Pieniądz fiducjarny, np. PLN jest emitowany przez bank centralny, który sprawuje on nad nim kontrolę. Rząd nie ma natomiast kontroli nad kryptowalutami, ponieważ są one zdecentralizowane. Oznacza to, że dane o nich są przechowane na wielu tysiącach komputerów należących do użytkowników sieci takich jak Ty.

Znacząca większość kryptowalaut jest zaprojektowana w ten sposób, aby z czasem można było wytwarzać coraz mniej jednostek danej waluty. Dzięki temu większości z nich nie grozi inflacja, a wręcz przeciwnie – czeka je ciągła deflacja (czyli wzrost wartości). Wygląda to zupełnie inaczej niż w przypadku pieniądza fiducjarnego, którego na rynku jest coraz więcej, dlatego mamy do czynienia z ciągłą inflacją. Przykładowo, Bitcoin został tak zaprojektowany, by nigdy ni było więcej niż 21 000 000 jednostek.

Kryptowaluty to pieniądz publiczny, który utrzymuje się dzięki społeczności tzw. kopaczy (miners), którzy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów, aby brać udział w potwierdzaniu transakcji. Jest to niezbędne, aby waluty cyfrowe w ogóle działały i były funkcjonalne.

Krótka historia kryptowalut

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin. Został udostępniony w 2009 roku przez anonimowego naukowca o pseudonimie Satoshi Nakamoto. W kwietniu 2011 powstał Namecoin, który stał się pierwszym Altcoinem (alternatywa dla Bitcoina). We wrześniu 2011 powstał Litecoin, który jest obecnie w czołówce najpopularniejszych kryptowalut. Ripple również został stworzony w 2011 roku, oparty jest o ten sam protokół co Bitcoin, jednak z założenia miał być procesorem płatniczym (jak np. PayPal). Od tego czasu powstało tysiące różnych kryptowalut i cały czas ukazują się nowe.

Czym jest Hash?

Moc z jaką można wykopywać daną kryptowalutę jest określana w hashach na sekundę. Komputer z mocą obliczeniową 1kH/s kopie 1 000 hashy na sekundę, 1 MH/s to 1 milion hashy na sekundę a 1 GH/s to 1 miliard hashy na sekundę. Algorytm hash zmienia tą olbrzymią ilość danych w pozornie przypadkowy hash. Jeśli znasz algorytm hash, możesz za jego pomocą rozwiązać hash i odtworzyć kryjące się za nim dane.

Kwestie prawne kryptowalut

O kwestiach prawnych związanych z Bitcoinem przeczytasz na różnych innych zagranicznych stronach. Jak na razie z pozostałymi kryptowalutami sytuacja prawna w naszym kraju ma się tak samo.


Bezpieczeństwo kryptowalut

  • Kryptowaluty są zdecentralizowane i tak długo jak sieć taka pozostanie, nic jej nie grozi. Dzięki temu, że kryptowalutami nie włada żaden nadrzędny organ, możemy mieć pewność, że reguły gry nie ulegną zmianie.
  • Zasada 51%, która mówi o tym, że 51% sieci musi potwierdzić prawidłowość transakcji.
  • Technologia łańcucha bloków – aby zmienić coś w jednym bloku trzeba by zmienić cały łańcuch.
  • Kryptowaluty są też znacznie mniej narażone na przejęcie przez organy państwowe oraz nikt nie może ich zamrozić tak jak np. robi to PayPal.

Mimo, że historia kryptowalut jest jeszcze młoda, ich popularność rośnie bardzo dynamicznie. Dodajmy do tego fakt, że ceny wszystkich dóbr i usług zależą od popytu oraz podaży. Co się dzieje kiedy popyt rośnie, a podaż pozostaje taka sama lub nawet maleje?
Co się stanie kiedy rynek masowy otworzy się na kryptowaluty (co już się dzieje)?
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *