ETHEREUM CLASSIC – Czym jest ?

Podziel się

Możliwe, zastanawiałeś się już nad koneksjami pomiędzy Ethereum i Ethereum Classic. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć co łączy, a co dzieli te 2 kryptowaluty. Zacznijmy od tego, że Ethereum Classic nie jest nową kryptowalutą, a właśnie pochodną Ethereum. Każdy z rejestrów (blockchainów) jest identyczny aż do bloku 1920000, kiedy zastosowano hard-fork by dokonać refundacji posiadaczom DAO. Po hard-forku wszystkie salda, portfele i transakcje, które odbyły się na Ethereum do czasu hard-forku są dalej uznawane za poprawne na blockchainie Ethereum Classic. Po hard-forku powstały 2 różne społeczności i 2 blockchainy działające niezależnie od siebie.

Porównanie specyfikacji

Ethereum Classic wciąż oferuje to samo co Ethereum – zdecentralizowane aplikacje oraz „smart contracts” (kontrakty na opcje pomiędzy stronami, które są rejestrowane jako kod w blockchainie). Ethereum Classic ma także ten sam średni czas bloku, wielkość i nagrodę.

Użytkownicy, którzy byli przeciwnikami hard-forku, argumentowali swoją decyzję tym, że to kod jest prawem i nie powinno się ingerować w blockchaina, ponieważ zaburza to jego ideał oraz może prowadzić do tego, że taka sytuacja powtórzy się w przyszłości. Użytkownicy, którzy opowiadali się za hard-fork’iem, mówili, że to do społeczności powinna należeć ostateczna decyzja oraz, że haker nie powinien móc się wzbogacić kosztem innych, a środki powinny zostać zwrócone ich pierwotnym właścicielom.

W ten sposób Ethereum Classic stał się sposobem na utrzymanie ciągłości blockchaina bez żadnych ingerencji. Kiedy nastąpił hard-fork część użytkowników nie zgodziła się na aktualizację swojego oprogramowania i postanowiła kopać na blockchainie, który nie miał tych implementacji. Doprowadziło to do powstania nowej społeczności oraz waluty – ETC, którą giełdy i kantory dodały na swoje rynki.

Pomimo, że Ethereum Classic posiada te same właściwości co Ethereum, jest on traktowany jako kompletnie odrębna i autonomiczna kryptowaluta, która posiada swój własnym blockchain.
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *