ETHEREUM – CZYM JEST ?

Podziel się

Ethereum to kryptowaluta nazywana często Bitcoinem 2.0. Odpowiedź na pytanie czym jest Ethereum jest dość złożona. Właściwie to nie tylko kryptowaluta, ale cały język programowania i niezliczona ilość możliwości wewnątrz sieci, która zmierza do stania się całym ekosystemem. Tak samo jak i BTC, kryptowalutę Ethereum –  Ether (ETH) można kopać. ETH tak samo działa na systemie rejestrów – Blockchainie i również można go swobodnie przesyłać. Oprócz tego Ethereum to cała platforma do tworzenia aplikacji, które sięgają daleko poza samą kryptowalutę.

Historia Ethereum

Platforma Ethereum została wdrożona w 2013 przez doświadczony zespół programistów, na którego czele stał Vitalik Buterin. Zamysłem było wzniesienie świata kryptowalut na kolejny poziom. Przede wszystkim twórcy ETH zależało na ulepszeniu Bitcoina i na poprawieniu problemów związanych z pierwszą kryptowalutą w historii. Chodzi tu przede wszystkim o stosunkowo długi czas potrzebny na potwierdzenie i o centralizację kopania poprzez Pool’e, co może prowadzić np. do ataków większości (51% potwierdzeń).

ICO Ethereum

Ethereum zgromadziło 25 milionów $ podczas swojego ICO w roku 2014. Od tamtego czasu wdraża swojego własnego blockchaina oraz system proof of work a także swój własny język programowania, który pozwala na tworzenie wszelakich platform.


Ethereum przeszedł bardzo rozbudowaną fazę testów nazwaną Olimpiadą. Wersja Frontier, która weszła w życie 30 lipca 2015 zresetowała wszystkie portfele do poziomu sprzed ICO – następstwem tego było anulowanie wszystkich transakcji, które zostały wykonane w fazie Olimpiady. Planowane są kolejne wersje po Frontierze: Homestead, Metropolis i Serenity. Ich celem jest uczynienie Ethereum bardziej przyjaznego dla przeciętnych użytkowników, którzy nie znają się na programowaniu.
Artykuł powstał we współpracy z www.cryptoprofit.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *