KODEKS INWESTORA – czyli JAK zachowywać się na giełdzie żeby nie tracić

Podziel się

1. Inwestuj w to co rozumiesz. Poznaj kryptowaluty i dowiedz się podstaw. Czym są, jak działają, jak korzystać z portfela, jak obsługiwać giełdę itd.

2. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Inwestuj tyle ile możesz stracić i ani grosza więcej.

3. Tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje inwestycyjne. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Wystrzegaj się FUD (ang. Fear, Uncertainty, Doubt – strach, niepewność, wątpliwość) i FOMO (ang. Fear of Missing Out – lęk przed pominięciem).

4. Sam musisz dokładnie przeanalizować sytuację przed inwestycją. Zapoznaj się w szczególności z fundamentami projektu oraz naucz się podstawowej analizy technicznej aby ocenić czy to dobry moment na wejście.
5. Jeżeli dostajesz sygnały lub informacje ze swoich zaufanych źródeł to :
a. Nigdy nie inwestuj całości kapitału w 1 sygnał, 5-10% kapitału na sygnał w zupełności wystarczy
b. Czasem jeśli sygnał wejdzie w ciągu kilku/kilkunastu godzin a czasem będzie trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni – cierpliwość się opłaca.
c. Sam wybierasz, w który sygnał i ile zainwestujesz – nie musisz gonić za każdym sygnałem!
d. Nie przejmuj się jeśli nie załapałeś się na jakiś sygnał. Będą kolejne! Lepiej nie kupić wcale niż kupić po zbyt wysokim kursie.
e. Używaj opcji “stop loss (w skrócie SL)” np. -10%, zapobiegnie to ewentualnym większym stratom niż byś chciał.
f. W miarę jak kryptowaluta rośnie przesuwaj SL coraz wyżej.
g. Jeśli akurat nie miałeś aktywowanego SL to raczej nie sprzedawaj na stracie, CHYBA że znalazłeś inną interesującą kryptowalutę, która spadła mniej więcej tyle samo ale ma większy potencjał na wzrosty.
6. Jak w każdym fachu tak i tutaj potrzebna jest wprawa, doświadczenie i umiejętności. Inwestuj nie tylko w kyptowaluty ale także we własną znajomość rynku i zasad, którymi się on rządzi. Zaoszczędzi Ci to mnóstwo nerwów i pieniędzy.

7. Nie traktuj kryptowalut zbyt serio. Nie pozwól by stały się całym Twoim życiem. Gra na giełdzie to wspaniała lekcja samokontroli myśli i emocji, opanowania oraz przemyślanego działania i planowania. Dzięki temu doświadczeniu możesz nauczyć się więcej niż od niejednego coacha.
źródło : www.cryptoprofit.pl

Podziel się

2 thoughts on “KODEKS INWESTORA – czyli JAK zachowywać się na giełdzie żeby nie tracić

 1. Jacek Reply

  Dziękuję za ten Kodeks 🙂
  Niewiedza i brak opanowania jest przyczyną problemów, a tutaj ładnie wszystko jest wypunktowane.
  W praktyce większośc goni za szybkim zyskiem bez opamiętania a opanowanie bez właściwego treningu jest trudne bo mało jest profesjonalnych szkolen z praktycznej psychologii tradingu.
  Dziękuję za zwięzłe ujęcie najważniejszych reguł – powieszę je sobie nad biurkiem by się pilnować.
  …bo i mnie nieraz ponosi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *